Kā pateikt NĒ?

Ikvienu cilvēku neatkarīgi no viņa vecuma ietekmē citu cilvēku attieksme un domas. Katram ir vēlme iekļauties un būt atzītam noteiktā sabiedrībā vai draugu pulkā.

Līdzko Tu sāc justies mazāk atkarīgs no vecākiem, vienaudžiem ietekme kļūst spēcīgāka, un tas var ietekmēt tavas izjūtas, mainīt uzskatus, rīcību, ģērbšanās stilu un citas Tev svarīgas lietas. Šo ietekmi sauc par vienaudžu psiholoģisko spiedienu.

Psiholoģiskais spiediens, kuru Tu izjūti, liek pakļauties grupas ietekmei. Tā var būt pozitīva vai negatīva. Labvēlīga ietekme ir tad, ja Tu tiec rosināts kopā ar draugiem nodarboties ar sportu, mūziku, sasniegt augstu līmeni kādā mācību priekšmetā u.tml. Slikta ietekme ir tad, ja Tu tiec rosināts neapmeklēt solu vai lietot atkarības vielas – legālās un nelegālās narkotiskās vielas.

Tev pašam ir jāizlemj, ko darīt, kā rīkoties, neatkarīgi no tā, vai citi Tev piekrīt vai nē. Protams, ir zināms risks pateikt “nē” pat attiecībā uz kaut ko sevišķi nozīmīgu, tomēr Tev nav jādara viss, ko dara grupas biedri, tikai tāpēc, lai Jūs paliktu draugi. Tavi īstie draugi tie, kuri vēlas, lai Tu būtu Tu pats.

Ikdienā nākas izdarīt nozīmīgas un mazāk nozīmīgas izvēles. Ko darīt, ja Tevi uzaicina lietot narkotiskās vielas jeb atkarību izraisošas vielas. Tikai Tu pats vari pieņemt lēmumu atteikties. Tavs lēmums parādīs, kas Tev ir svarīgi, un līdz ar to arī, kas Tu pats esi. Pieņem lēmumu pats un nevienam nedod iespēju to izdarīt tavā vietā.

Būt neatkarīgam nozīmē izlemt pašam. Tu vari pateikt ”ne’” un pasargāt sevi, savus draugus, ģimeni no atkarības vielu izraisītu pārdzīvojumiem. Iepriekš tev ir stingri jāizlemj, ka Tu to nedarīsi un jāapzinās kāpēc.

Daži priekšlikumi, kā pateikt “nē”

  1. Paskaidro iemeslu! Ja Tu zināsi faktus par attiecīgo iedarbīgo vielu, Tevi būs grūti pārliecināt, cik labi ir gūt “kaifu”, lietojot šo vielu.
  2. Atrodi citu nodarbi! Atbildi: “Nē, paldies! Man jāiet uz treniņu!” vai tml.
  3. Ietekmēšana var sākties ar draudzīgu izzobošanu. Atbildi sniedz tieši tādā pat draudzīgā veidā. Ja draugu spiediens liekas draudošs, Tu vari aiziet.
  4. Tev nav obligāti jāskaidro, kāpēc Tu negribi lietot narkotiskās vielas, ja Tu to negribi. Tu vari skaidri pateikt “Nē”! Ja tas nelīdz, Tu vari pateikt: “Nē, paldies!” Tu vari vēlreiz atkārtot: “Nekādā gadījumā!”
  5. Izvairies no vietām, kur cilvēki pārmērīgi lieto alkoholu vai kādas narkotiskās vielas! Izvairies no risku provocējošām situācijām!
  6. Atrodi alternatīvu risinājumu! Novirzi darbību citā virzienā! Piemēram, Tev saka: “Pamēģināsim špricēties!”, Tu atbildi: “Nē, es biju ceļā uz grupas “HIM” koncertu. Vai nāksi līdz?”
  7. Draudzējies ar vienaudžiem, kuriem nav kaitīgu ieradumu, un pieredzes narkotisko vielu lietošanā! Var gadīties, ka tavi draugi nolemj pamēģināt kādu narkotisko vielu. Ja viņi tev ir īsti draugi, viņi tādi arī būs, ja Tu atteiksies pievienoties. Varbūt tieši pasakot “nē”, Tu pats rosināsi viņus lieku reizi pārdomāt vai vajag uzsākt narkotisko vielu lietošanu. Arī tas būs psiholoģiskais spiediens, šoreiz pozitīvais spiediens no Tavas puses.

KĀ PATEIKT “NĒ”?
8 Īsi rīcības varianti

  • Centies izskatīties pārliecināts
  • Skaties tieši acīs
  • Runā skaidri un noteikti
  • Maini sarunu tēmu
  • Novērsies
  • Aizej prom
  • Skaidri pasaki savas domas
  • Pasaki iemeslu, kāpēc atsakies

Esi starp tiem, kas saka “nē”, sakot “nē”,
Sajūti kāds spēks mīt Tevī!